2018 Oscar Predictions Featuring Dunkirk, Blade Runner 2049 & Call Me By Your Name

Share

The Oscars are approaching fast. There were some great films that came out in 2017 (including Dunkirk, Blade Runner 2049 & Call Me By Your Name) and this is one of those years where it is extremely difficult to pick a clear winner for several categories. Below are all of my Oscar Predictions.

Disclaimer: Absent from my predictions are Best Documentary, Best Foreign Language Film, and Best Short Film.

call me by your name

Best Picture:

  • Dunkirk
  • Call Me By Your Name
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Florida Project
  • Get Out
  • The Disaster Artist
  • The Post
  • Lady Bird
  • The Shape of Water

Winner: Call Me By Your Name    Major Threat: Dunkirk

Best Director:

  • Christopher Nolan (Dunkirk)
  • Steven Spielberg (The Post)
  • Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
  • Guillermo del Toro (The Shape of Water)
  • Luca Guadagino (Call Me by Your Name)

Winner: Christopher Nolan        Major Threat: Guillermo Del Toro

Best Actor in a Leading Role

  • James Franco (The Disaster Artist)
  • Gary Oldman (Darkest Hour)
  • Timothee Chalamet (Call me by your Name)
  • Tom Hanks (The Post)
  • Jake Gyllenhaal (Stronger)
  • Denzel Washington (Roman J Israel)

Winner: Gary Oldman       Major Threat: Timothee Chalamet

Best Actress in a Leading Role

  • Saoirse Ronan (Lady Bird)
  • Frances McDormand (Three Billboards)
  • Meryl Streep (The Post)
  • Sally Hawkins (The Shape of Water)
  • Margot Robbie (I, Tonya)
  • Jessica Chastain (Molly’s Game)

Winner: Frances McDormand        Major Threat: Saoirse Ronan

Best Supporting Actor

  • Sam Rockwell (Three Billboards)
  • William Dafoe (The Florida Project)
  • Will Poulter (Detroit)
  • Armie Hammer (Call me by your Name)
  • Barry Keoghan (The Killing of a Sacred Deer)

Winner: William Dafoe      Major Threat: Sam Rockwell

Best Supporting Actress 

  • Holly Hunter (The Big Sick)
  • Octavia Spencer (The Shape of Water)
  • Laurie Metcalf (Lady Bird)
  • Allison Janney (I, Tonya)
  • Mary J Blige (Mudbound)

Winner: Laurie Metcalf      Major Threat: Allison Janney

Best Original Screenplay 

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Florida Project
  • Mother!
  • The Big Sick
  • Get Out
  • The Shape Of Water

Winner: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri     Major Threat: Get Out

Best Adapted Screenplay

  • The Disaster Artist
  • Call Me By Your Name
  • Logan
  • Mudbound
  • Molly’s Game

Winner: Call Me By Your Name    Major Threat: The Disaster Artist 

Best Production Design 

  • Blade Runner 2049
  • Murder on the Orient Express
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Darkest Hour
  • The Post

Winner: Blade Runner 2049    Major Threat: Murder on the Orient Express

Best Film Editing

  • Dunkirk
  • Baby Driver
  • Detroit
  • The Shape of Water
  • The Post

Winner: Dunkirk     Major Threat: The Shape of Water

Best Cinematography 

  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • The Post
  • Darkest Hour
  • The Shape of Water

Winner: Dunkirk     Major Threat: Blade Runner 2049

Best Original Score

  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • Phantom Thread
  • Darkest Hour
  • The Shape of Water

Winner: Dunkirk      Major Threat: Phantom Thread

Best Orignal Song

  • Call Me By Your Name (The Mystery of Love)
  • Detroit (It Ain’t Fair)
  • Mudbound (Mighty River)
  • Marshall (Stand Up For Something)

Winner: Call Me By Your Name     Major Threat:  Detroit

Best Sound Editing

  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • The Shape of Water
  • War for the Planet of the Apes
  • Star Wars: The Last Jedi

Winner: Dunkirk     Major Threat: Blade Runner 2049

Best Sound Mixing

  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • The Shape of Water
  • Mother!
  • Star Wars: The Last Jedi

Winner: Dunkirk     Major Threat: Blade Runner 2049

Best Visual Effects

  • War for the Planet of the Apes
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Blade Runner 2049
  • The Shape of Water
  • Dunkirk

Winner: War for the Planet of the Apes     Major Threat: Star Wars: The Last Jedi

Best Makeup and Hairstyling

  • Darkest Hour
  • I, Tonya
  • Wonder

Winner: Darkest Hour     Major Threat: Wonder

Best Costume Design

  • Phantom Thread
  • Murder on the Orient Express
  • Dunkirk
  • The Beguiled
  • Darkest Hour

Winner: Phantom Thread     Major Threat: Dunkirk